14 listopada 2019

30-lecie polskiej transformacji gospodarczej

Jakie płyną wnioski z polskiego dorobku związanego z 30-leciem transformacji gospodarczej i 15-leciem integracji europejskiej? Jaki wyłania się model kapitalizmu w Polsce? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy zorganizowanego 13 listopada br. kongresu makroekonomicznego zorganizowanego przez Studenckie Koło Naukowe Finansów i Makroekonomii SGH. Wydarzenie zostało objęte patronatem Ministerstwa Finansów, Parlamentu Europejskiego, Szkoły Głównej Handlowej oraz Prezydenta M. St. Warszawy.

Konferencja miała z jednej strony charakter historyczny, przy czym format konferencji wymagał oczywistych skrótów w opisie ostatnich 30 lat historii Polski – ukazano ją przez pryzmat następujących po sobie transformacji ustroju gospodarczego państwa. Omówienie tego okresu najnowszej historii Polski odbyło się poprzez przedstawienie najważniejszych kamieni milowych związanych z kluczowymi dla kształtowania się współczesnej polskiej gospodarki wydarzeniami i działaniami kolejnych rządów. W tym kontekście, niezależnie od mogących pojawiać się ocen tych działań, przypomniano m.in. ustawę Stanisława Wilczka, plan Leszka Balcerowicza, Plan dla Polski Grzegorza Kołodki. Dalej, w tym samym historycznym kontekście odniesiono się m.in. do procesu prywatyzacji oraz procesu tworzenia banków komercyjnych. 

Z drugiej strony, ta analiza historyczna była punktem wyjścia do debaty na temat perspektyw gospodarczych na najbliższe lata dla Polski – omówiono skutki transformacji gospodarczej dla współczesności.

W swoim wykładzie prof. Stanisław Gomułka zwrócił uwagę na czynniki, które będą w najbliższych latach wpływać na poziom wzrostu PKB w Polsce. Według najbardziej realnego scenariusza – wg prof. Stanisława Gomułki – wzrost PKB w Polsce będzie się utrzymywać w latach 2020-2030 na poziomie 2,5%, a w następnych 10-ciu latach – na poziomie 2%. W takim otoczeniu, którego kształt jest skutkiem m.in. zmian demograficznych, obniżenia wieku emerytalnego w Polsce, wyczerpania inwestycji finansowanych ze środków UE w Polsce po 2022 r. – będą musiały funkcjonować instytucje finansowe. Kończąc wykład prof. Gomułka podkreślił, jak ważną kwestią jest obecnie zagadnienie zmiany zasad funkcjonowania ładu energetycznego w Polsce, który musi wpasować się w zielony ład energetyczny UE. W tym ostatnim kontekście należy szczególną uwagę zwrócić na kwestie inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii oraz coraz dalszym odchodzeniem od emisji dwutlenku węgla przy produkcji energii. Kolejnym trendem będzie również zwiększanie wydatków związanych z innowacyjnością. 

×

Niezbędne pliki cookies

Te pliki cookie są niezbędne do działania strony i nie można ich wyłączyć. Służą na przykład do utrzymania zawartości koszyka użytkownika. Możesz ustawić przeglądarkę tak, aby blokowała te pliki cookie, ale wtedy strona nie będzie działała poprawnie.

Zawsze aktywne

Analityczne pliki cookie

Te pliki cookie pozwalają liczyć wizyty i źródła ruchu. Dzięki tym plikom wiadomo, które strony są bardziej popularne i w jaki sposób poruszają się odwiedzający stronę. Wszystkie informacje gromadzone przez te pliki cookie są anonimowe.