TalentowiSKO pobudza marzenia, talenty i wspiera rozwój uczniów
O zaletach Programu edukacyjnego TalentowiSKO Banków Spółdzielczych ze Zrzeszenia BPS z Panią Anną Granaszewską, opiekunką SKO w Szkole Podstawowej w Dąbrowie Wielkiej rozmawia Ewelina Jasińska z Zespołu Komunikacji Banku BPS. Uczniowie tej szkoły zajęli II miejsce w etapie ogólnopolskim tegorocznej edycji konkursu “Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”. Szkole patronuje Bank Spółdzielczy w Czyżewie.
Zacznijmy od samego początku, od jak dawna uczestniczycie Państwo w Programie TalentowiSKO?
W Programie edukacyjnym uczestniczymy od 2013 roku, a więc od samego początku istnienia Programu TalentowiSKO. Jednak z SKO nasza szkoła związana jest znacznie dłużej, bo od 2001 roku, czyli ponad 20 lat. Uczestnictwo w tych działaniach to dla nas i naszych uczniów szansa. Dzięki nim wiele roczników miało okazję uczyć się o finansach, przedsiębiorczości i oszczędzaniu.
Tegoroczne zadania konkursowe zostały unowocześnione poprzez wykorzystywanie nagrań audio oraz wprowadzenie nowych form graficznych, a część dotyczyła ekologii. Czy dla uczniów takie formy i poszerzenie tematów są atrakcyjne?
Zdecydowanie tak. Muszę powiedzieć, że zmiana form konkursów była strzałem w dziesiątkę. Cała nasza społeczność zaangażowała się w realizację nowych zadań.
Szczególną popularnością cieszył się album ze zdjęciami rzeczy, które zyskały drugie życie. W jego wykonanie zaangażowali się wszyscy, od najmłodszego, do najstarszego. Każdy znalazł coś dla siebie. To zadanie było uniwersalne i wymagało kreatywności od każdego ucznia, niezależnie od wieku.
Zainspirowani konkursem w Programie TalentowiSKO, tematykę ekologiczną wykorzystaliśmy też w innych działaniach pozalekcyjnych w naszej szkole. Uczniom bardzo spodobało się przygotowanie przedstawień i prezentowanie ich w sieci. W tę aktywność zaangażowani byli nawet rodzice i nauczyciele.
Kolejne zadanie, seria wywiadów z dorosłymi, wymagało od uczniów pewnej pomysłowości, naturalności i spontaniczności w przeprowadzeniu ich. Uczeń nie wiedział jaką odpowiedź dostanie, więc niektóre mogły go zaskoczyć. Czasem uczniowie przeprowadzali wywiady po 2 lub 3 razy, aby sprostać wymaganiom konkursowym i wypaść jak najlepiej. W to zadanie zaangażowali się również rodzice i nauczyciele.
Powtórzę jeszcze raz, unowocześnione zadania to strzał w dziesiątkę! Uczniowie włożyli w nie dużo pracy i całkowicie się zaangażowali.
Bardzo cieszymy się, że uczniowie z tak wielkim zapałem podeszli do tegorocznych konkursów. Czy zauważyli Państwo większe zainteresowanie tegorocznymi zadaniami konkursowymi w porównaniu do zadań konkursowych z poprzednich edycji?
Wydaje mi się, że tak. Tegoroczne zadania były nastawione na działania uczniów i w pełni ich angażowały. Dodatkowo było wiele możliwości na prezentacje swoich prac w sieci, co przypadło do gustu młodemu pokoleniu.
Unowocześnione zadania trafiły w preferencje młodych ludzi. Korzystanie ze smartfonów i pozwolenie, a nawet zalecenie wykorzystania takiej formy jak zdjęcia, nagrania audio czy wideo spodobało się im. Nic dziwnego, bo na co dzień je stosują i doskonale znają.
Pani Anno, proszę powiedzieć co daje szkole udział w Programie edukacyjnym TalentowiSKO?
Udział w tym Programie przede wszystkim wspaniale wzbogaca codzienne działania szkoły. Dzięki niemu uczniowie poznają kwestie finansowe, a w przyszłości ta wiedza im zaprocentuje. Będą umieli gospodarować swoimi pieniędzmi i prawidłowo prowadzić domowy budżet. Program TalentowiSKO pomaga kształtować prawidłowe postawy i osobowość młodego człowieka.
Dodatkowo publikowanie w social mediach naszych zmagań z zadaniami konkursowymi pozwala pokazać na zewnątrz naszą pracę i zaangażowanie naszych uczniów.
Wspomnę jeszcze o kwestii finansowej. Autorzy najlepszych prac konkursowych są nagradzani. Nie ukrywam, że jest to dużym atutem tego konkursu. Zwiększa zainteresowanie i chęć dzieci do działania oraz jest dla nich sporą motywacją.
W takim razie, czy poleciłaby Pani udział w Programie TalentowiSKO innym szkołom?
Oczywiście, polecam Program TalentowiSKO innym szkołom, które zastanawiają się nad udziałem.
Każdy program edukacyjny posiada swoje cechy, wady i zalety. Według mnie Program TalentowiSKO jest bez wad. Ma same zalety. Pobudza marzenia i talenty oraz wspiera rozwój uczniów. Kształtuje świadomość młodych ludzi. Poszerza horyzonty ich działania. Dzięki uczestnictwu w konkursie uczniowie zyskują poczucie większej pewności siebie i zdobywają cenne doświadczenie. Stają się bardziej krytyczni i świadomie myślący, a właśnie tego się od nich wymaga w dzisiejszych czasach.
Jeśli jakieś szkoły się wahają nad udziałem, to polecam spróbować swoich sił w tym Programie. Należy pamiętać, że nie wszystkie klasy muszą brać udział w konkursie. Wystarczy wybrać szkolnego opiekuna Programu i nawiązać współpracę z najbliższym Bankiem Spółdzielczym w okolicy.
Pani Anno, serdecznie dziękujemy za podzielenie się swoimi wrażeniami na temat naszego edukacyjnego Programu. Mamy nadzieję, że Pani zdanie zachęci inne szkoły do udziału w konkursach następnej edycji Programu TalentowiSKO. Jeszcze raz, dziękujemy za rozmowę i do zobaczenia za rok!
Dziękuję za rozmowę. W imieniu szkoły i nauczycieli składam słowa uznania dla twórców Programu TalentowiSKO. Jesteśmy wdzięczni za wzbogacanie naszych edukacyjnych działań.