Szkolenie on-line: Podatek od towarów i usług w banku spółdzielczym - od ogółu do szczegółu
Krajowy Związek Banków Spółdzielczych organizuje szkolenie on-line „Podatek od towarów i usług w banku spółdzielczym - od ogółu do szczegółu”, które odbędzie się w dniu 17 maja 2024 r. w godzinach 09:00 – 15:00. Spotkanie z Prowadzącym będzie miało charakter interaktywny, z możliwością zadawania pytań i prowadzenia dyskusji. Warunki techniczne i tryb udostępnienia będzie przekazany uczestnikom po zapisaniu się na szkolenie.
CEL SZKOLENIA:
Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z zasadami funkcjonowania podatku VAT, wychodząc od zagadnień podstawowych, stopniowo zagłębiając się w szczegóły funkcjonowania podatku VAT. Szkolenie składa się z bloków tematycznych, odnoszących się do systematyki ustawy o VAT, przechodząc przez najważniejsze instytucje tego podatku.
W trakcie szkolenia poruszone zostaną informacje dotyczące zasad powstawania obowiązku podatkowego, kalkulacji podstawy opodatkowania, odliczenia VAT, wystawiania faktur, wystawiania faktur korygujących, stosowania współczynnika VAT oraz prowadzenia ewidencji VAT.
Szkolenie zostanie przeprowadzone z uwzględnieniem kluczowych aspektów dotyczących funkcjonowania podatku VAT w instytucjach finansowych.
W trakcie szkolenia poruszone zostaną również kwestie związane z omówieniem najbardziej aktualnych zagadnień w VAT na podstawie konkretnych przykładów, z uwzględnieniem aktualnej linii orzeczniczej i praktyki organów podatkowych.
ADRESACI SZKOLENIA:
Przedstawiciele działów finansowo-księgowych, główne(-i) księgowe(-i), osoby odpowiedzialne za świadczenie usług płatniczych oraz osoby odpowiedzialne w zarządach banków spółdzielczych za sprawy finansowo-księgowe.
PROGRAM SZKOLENIA:
Moduł 1 – Podatnik, przedmiot i podstawa opodatkowania w VAT
1. Podstawowe zasady podatku od towarów i usług.
2. Prowadzenie działalności opodatkowanej.
3. Rodzaje podatników VAT a obowiązki rejestracyjne.
4. Grupy VAT.
5. Zwolnienia podmiotowe w VAT.
6. Katalog czynności podlegających opodatkowaniu VAT.
7. Czynności wyłączone z opodatkowania.
8. Odpłatna dostawa towarów.
9. Odpłatne świadczenie usług.
10. Nieodpłatna dostawa towarów i świadczenie usług.
11. Umowy barterowe, marketingowe, sponsoringowe.
12. Zasady ogólne dotyczące opodatkowania transakcji zagranicznych.
13. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT).
14. Świadczenie usług w obrocie zagranicznym (import/eksport usług).
15.mMoment powstania obowiązku podatkowego w VAT – czynności krajowe / WNT / import usług.
16. Zasady ustalania podstawy opodatkowania.
17. Zasady przeliczania kursu walut dla potrzeb rozliczenia podatku VAT.
18. Zwolnienia przedmiotowe w VAT.
19. Sesja Q&A.
Moduł 2 – Faktura, odliczenie podatku naliczonego i ewidencja VAT
1. Podstawowe reguły dotyczące wystawiania faktur VAT.
2. Faktury korygujące po zmianach (SLIM VAT, KSeF).
3. Zasady wystawiania not korygujących.
4. Mechanizm Podzielonej Płatności a faktura VAT
5. Zasady przechowywania faktur.
6. Refakturowanie.
7. Kasy rejestrujące w 2024 roku.
8. Ewidencja VAT (JPK_VAT).
9. Odliczenie podatku naliczonego.
10. Ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego.
11. Zasady odliczania VAT od wydatków związanych z pojazdami.
12. Odliczanie w oparciu o współczynnik sprzedaży.
13. Korekta podatku naliczonego.
14. Dodatkowe zobowiązanie podatkowego w VAT.
15. Sesja Q&A.
SZKOLENIE POPROWADZI:
Przemysław Roszkowski - licencjonowany doradca podatkowy (nr wpisu: 12775), absolwent wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim, autor licznych komentarzy podatkowych w prasie branżowej oraz prelegent na konferencjach i szkoleniach klienckich.
Od 10-ciu lat wspiera klientów w obszarach doradztwa podatkowego. Doświadczenie zdobywał w międzynarodowych spółkach doradztwa podatkowego. W ramach dotychczasowej praktyki zawodowej specjalizuje się w zagadnieniach związanych z podatkiem od towarów i usług m.in. wspiera zagranicznych i polskich przedsiębiorstw działających w branżach FMCG, IT, logistycznej, energetycznej, finansowej (przede wszystkim dla banków) oraz podmiotów z sektora publicznego. Był zaangażowany w projekty związane z identyfikacją konsekwencji w zakresie VAT różnorodnych schematów biznesowych, w tym także transakcji międzynarodowych, potencjalnych ryzyk podatkowych, z asystą dla zagranicznych inwestorów przy strukturyzowaniu ich działalności w Polsce oraz przy postępowaniach podatkowych.
-----------------
Koszt udziału w szkoleniu wynosi 399 zł netto/os + VAT dla Członków KZBS oraz 499 zł netto/os + VAT dla pozostałych uczestników. Koszt szkolenia obejmuje rezerwację miejsca dla uczestnika, udostępnienie uczestnikowi linka z instrukcją logowania do platformy, na której odbędzie się szkolenie, certyfikat potwierdzający ukończenie szkolenia oraz materiały szkoleniowe.
Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 13 maja 2024 r. lub wyczerpania dostępnych miejsc.
Zapisy na szkolenie odbywają się wyłącznie za pośrednictwem poniższego formularza zgłoszeniowego. Na podstawie wypełnionego formularza zostanie wystawiona faktura VAT.
WAŻNE! Prawidłowe zgłoszenie na szkolenie jest równoznaczne z otrzymaniem automatycznego maila zwrotnego na adres mailowy podany w formularzu zgłoszeniowym.
Szkolenie odbędzie się tylko w przypadku uzyskania odpowiedniej liczby uczestników.