Szkolenie on-line: Ocena ryzyka kredytowego projektów hotelarskich
Krajowy Związek Banków Spółdzielczych organizuje szkolenie on-line „Ocena ryzyka kredytowego projektów hotelarskich, pensjonatów i condohoteli”, które odbędzie się w dniu 14 października 2024 r. w godzinach 09:00 – 15:30. Spotkanie z Prowadzącymi będzie miało charakter interaktywny, z możliwością zadawania pytań i prowadzenia dyskusji. Warunki techniczne i tryb udostępnienia będzie przekazany uczestnikom po zapisaniu się na szkolenie.
CEL SZKOLENIA:
Szkolenie prezentuje w sposób przekrojowy najważniejsze kwestie związane z finansowaniem przez bank spółdzielczy przedsięwzięć inwestycyjnych z obszaru hotelarstwa Podczas szkolenia przedstawione będą zasady funkcjonowania rynku hotelarskiego i podstawowe zasady funkcjonowania hoteli. Zaprezentowana zostanie aktualna analiza rynku hotelarskiego w Polsce. Podczas szkolenia przedstawione będą także główne etapy projektów inwestycyjnych w hotelarstwie oraz typowe umowy występujące w takich projektach. Podczas szkolenia zaprezentowane są też podstawowe czynniki ryzyka poszczególnych rodzajów projektów z obszaru hotelarstwa z punktu widzenia banku finansującego. Podczas szkolenia zostaną omówione dwa podejścia do finansowania nieruchomości projektów z obszaru hotelarstwa: finansowania w oparciu o bilans działającego przedsiębiorstwa (corporate finance) oraz podejście czysto projektowe (project finance) oraz zasady ustalania przez bank warunków finansowania projektu hotelarskiego.
SZKOLENE SKIEROWANE JEST DO:
Pracowników sektora bankowości spółdzielczej posiadających wiedzę i doświadczenie z zakresu analizy kredytowej i znających specyfikę finansowania przedsiębiorstw, ale zamierzających rozwinąć swoje kompetencje kredytowe i/lub usystematyzować bądź zaktualizować wiedzę w obszarach związanych z finansowaniem projektów inwestycyjnych w obszarze hotelarstwa.
PROGRAM SZKOLENIA:
1.Funkcjonowanie rynku hotelarskiego:
- rynek hotelarski: popyt, podaż, konkurencja, jakość, ceny,
- turystyka: wyjazdowa, krajowa i przyjazdowa a rynek hotelarski,
- podstawowe rodzaje turystyki i ich wpływ na rynek hotelarski w Polsce.
2. Systematyka obiektów noclegowych na rynku hotelarskim:
- turystyczne obiekty noclegowe,
- obiekty hotelowe, w tym hotele; kategoryzacja hoteli,
- hotele zależne i niezależne.
3. Podstawowe zasady biznesu hotelarskiego:
- na czym polega biznes hotelarski; USALI,
- kategoria „Pokoje”,
- kategoria „Obłożenie hotelu”,
- kategoria „ADR”,
- kategoria „EBITDA”,
- złota zasada inwestycji hotelarskiej.
4. Strategie definiowania hotelarskich projektów inwestycyjnych:
- hotel jako produkt turystyczny,
- strategia minimalnego ryzyka,
- strategia naśladownictwa,
- strategia wyróżnienia się na rynku,
- hotelarski Raport Rynkowy.
5. Hotelarski projekt inwestycyjny:
- klasyczny przebieg projektu,
- uczestnicy projektu,
- preopening,
- działalność operacyjna,
- wyjście z projektu,
- biznesplan a studium wykonalności inwestycji.
6. Typowe umowy stosowane w hotelarskich projektach inwestycyjnych:
- umowa franczyzy a umowa zarządzania,
- umowa dzierżawy i podobne.
7. Budżetowanie inwestycji hotelarskiej.
8. Typowe źródła i sposoby finansowania projektów inwestycyjnych w obszarze hotelarstwa:
- kredyt bankowy,
- finansowanie w systemie condo,
- granty z U.E na działalność hotelarską.
9. Finansowanie "project finance" a finansowanie „corporate finance” w finansowaniu przedsięwzięć inwestycyjnych w obszarze hotelarskiej Wpływ ostatnich zmian w prawie na stosowanie metody „project finance” przez polskie banki.
10. Działalność operacyjna hoteli:
- personel,
- budżetowanie; P&L,
- realizacja budżetów,
- nadzór.
11. Wyjście z hotelarskiego projektu inwestycyjnego.
12. Ryzyko ponoszone przez banki w związku z finansowaniem projektów w obszarze hotelarstwa.
13. Przykładowe kryteria oceny różnych przedsięwzięć inwestycyjnych przez banki w obszarze hotelarstwa.
14. Zasady ustalania przez bank warunków kredytowania w poszczególnych typach przedsięwzięć inwestycyjnych w hotelarstwie (strukturyzacja transakcji) – pakiet zabezpieczeń, klauzule ochronne i finansowane, warunki pierwszej wypłaty kredytu i rozliczenia transakcji.
15. Spojrzenie na aktualną sytuację biznesu hotelarskiego w Polsce:
- rozwój bazy hotelowej,
- obłożenie hoteli,
- ceny w hotelach,
- rynek inwestycji hotelarskich,
- czy warto jeszcze inwestować w hotelarstwo w Polsce?
16. Podsumowanie i zakończenie
----------------------------------
SZKOLENIE POPROWADZĄ:
Jerzy Miklewski - współtwórca i współwłaściciel firmy PROJEKT HOTEL (2004r.), której główną działalnością jest kompleksowa obsługa inwestorów hotelarskich. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie definiowania i realizacji hotelarskich projektów inwestycyjnych poparte konkretnymi realizacjami w Polsce, Ukrainie i w Białorusi.
W ciągu minionych 20 lat, udzielił konsultacji setkom potencjalnych inwestorów, do dzisiaj zadowolonych ze współpracy z Nim. Konsultacje dotyczyły wszelakiego rodzaju, kategorii i standardu obiektów hotelowych, w tym także sieciowych.
Dr Krzysztof Czerkas - licencjonowany syndyk/doradca restrukturyzacyjny – nr. licencji Ministra Sprawiedliwości 932. W latach 1992-2013 wieloletni pracownik sektora bankowego (banki PBK S.A. i BRE Bank Hipoteczny S.A.) odpowiedzialny m.in. za restrukturyzację kredytów, ocenę ryzyka kredytowego i operacyjnego. W BRE Banku Hipotecznym S.A. (obecnie mBank Hipoteczny S.A.) współtworzył zasady finansowania deweloperów mieszkaniowych. W latach 2009-2012 był członkiem Zarządu BRE Banku Hipotecznego odpowiedzialnym za obszar ryzyka. W okresie od sierpnia 2021 do czerwca 2022 członek Zarządu Skarbiec TFI S.A odpowiedzialny za zarządzanie ryzykiem. W okresie maj 2020-styczeń 2022 był CFO (Dyrektorem Finansowym) Skarbiec TFI S.A. Obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą w zakresie rynku nieruchomości, pośrednictwa finansowego i restrukturyzacji zadłużenia przedsiębiorstw i osób fizycznych oraz usług szkoleniowych.
Koszt udziału w szkoleniu wynosi 299 zł netto/os + VAT dla Członków KZBS oraz 499 zł netto/os + VAT dla pozostałych uczestników. Koszt szkolenia obejmuje rezerwację miejsca dla uczestnika, udostępnienie uczestnikowi linka z instrukcją logowania do platformy, na której odbędzie się szkolenie, certyfikat potwierdzający ukończenie szkolenia oraz materiały szkoleniowe.
Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 9 października br. lub wyczerpania dostępnych miejsc.
Zapisy na szkolenie odbywają się wyłącznie za pośrednictwem poniższego formularza zgłoszeniowego. Na podstawie wypełnionego formularza zostanie wystawiona faktura VAT.
WAŻNE! Prawidłowe zgłoszenie na szkolenie jest równoznaczne z otrzymaniem automatycznego maila zwrotnego na adres mailowy podany w formularzu zgłoszeniowym.
Szkolenie odbędzie się tylko w przypadku uzyskania odpowiedniej liczby uczestników.