SprawdzaMY i działaMY!
KZBS włączył się w prace Zespołu ds. deregulacji kierowanego przez Rafała Brzoskę w ramach projektu SprawdzaMY. Zgłoszono 10 inicjatyw w zakresie deregulacji obszarów, w których przepisy istotnie utrudniają funkcjonowanie bankom spółdzielczym.
Zaproponowane inicjatywy kontynuują stałe działania KZBS na rzecz reprezentowania interesów sektora bankowości spółdzielczej i jego rozwoju. „W projekcie SprawdzaMY widzimy dodatkową szansę na efektywne wdrożenie inicjatyw, które pozwolą ograniczyć nadmierną biurokrację, obniżyć koszty funkcjonowania i stworzyć warunki do koncentracji na działalności biznesowej przez banki spółdzielcze” – podkreśla prof. Małgorzata Iwanicz – Drozdowska, Prezes Zarządu Krajowego Związku Banków Spółdzielczych.
Zgłoszone inicjatywy obejmują następujące obszary:
- Zapewnienie proporcjonalności w unijnych regulacjach dla SNCI (small non-complex institutions) w odniesieniu do banków i innych instytucji finansowych. Uproszczenie regulacji dla SNCI powinno przyczynić się do zwiększenia dostępności do finansowania dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
- Zapewnienie proporcjonalności w krajowych regulacjach dla SNCI (small non-complex institutions) w odniesieniu do banków i innych instytucji finansowych – likwidacja „gold-plating”, czyli wprowadzania bardziej restrykcyjnych rozwiązań niż zakładają regulacje UE.
- Ograniczenie zakresu podmiotów oraz zakresu informacji pozyskiwanych dla celów oceny ryzyka ESG przy udzielaniu finansowania.
- Dopracowanie nieprecyzyjnych przepisów prawnych, dających obecnie podstawę do powstawania rozbieżności w orzecznictwie w sprawach dotyczących banków. Brak precyzji przyczynia się do wzrostu ryzyka systemowego.
- Ograniczenie barier rozwoju banków w formie spółdzielni.
- Ograniczenie nadmiernie rozbudowanej sprawozdawczości obowiązkowej.
- Zapewnienie efektywności ekonomicznej utrzymywania bankomatów na terenach z mniej rozwiniętą siecią punktów dostępu do gotówki.
- Usunięcie rozbieżności między prawem unijnym a brzmieniem przepisów krajowych dotyczących usług płatniczych.
- Wprowadzenie regulacji umożliwiających budowanie wspólnej tożsamości i marki w ramach zrzeszenia.
- Zwolnienie spółdzielczych systemów ochrony oraz banków spółdzielczych z obowiązku poddawania się lustracji.
Wdrożenie inicjatyw wymaga zmian w regulacjach unijnych i krajowych oraz w rekomendacjach, wytycznych i innych obligatoryjnych dokumentach organów nadzoru i kontroli. W ramach projektu SprawdzaMY przedstawiciele KZBS będą pracować nad wdrożeniem zgłoszonych inicjatyw.