Senat RP podjął uchwałę w sprawie promowania idei spółdzielczości
28 maja 2025 r. Senat RP – jednomyślnie, przez aklamację – przyjął uchwałę, w której zachęca do popularyzowania idei spółdzielczości. W dokumencie podkreślono, że spółdzielnie są ważnym filarem polskiej gospodarki i ważnym narzędziem budowania bardziej sprawiedliwego, zrównoważonego ładu społecznego.
Senatorowie przypomnieli, że Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2025 Międzynarodowym Rokiem Spółdzielczości pod hasłem „Spółdzielnie budują lepszy świat”. Choć za kolebkę tego ruchu zwykle uznaje się Rochdale w Anglii (1844 r.), w uchwale zwrócono uwagę, że Polacy byli pionierami już trzy dekady wcześniej: w 1816 r. Stanisław Staszic założył Towarzystwo Rolnicze Hrubieszowskie – pierwszą spółdzielnię na ziemiach polskich.
Uchwała wzywa do wzmacniania ruchu poprzez promowanie jego fundamentalnych wartości: solidarności, demokracji, równości i sprawiedliwości społecznej. Szczególny nacisk położono na edukację młodzieży i przyszłych przedsiębiorców, aby lepiej rozumieli, jak spółdzielcze formy działalności wpływają na gospodarkę oraz życie lokalnych społeczności.
Wielką, różnorodną „rodzinę spółdzielczą” współtworzą także banki spółdzielcze. Jako instytucje finansowe zakorzenione w swoich regionach i należące do swoich członków, stanowią one istotny element krajobrazu spółdzielczego. Finansując lokalne przedsięwzięcia, wspierając rozwój małych firm i rolnictwa oraz angażując się w projekty społeczne, banki te realnie przyczyniają się do budowania „lepszego świata”, zgodnie z przesłaniem Międzynarodowego Roku Spółdzielczości 2025.
Krajowy Związek Banków Spółdzielczych z zadowoleniem przyjmuje uchwałę Senatu RP. To idealny moment, by wyraźniej podkreślić znaczenie spółdzielczego modelu współdziałania i odświeżyć pamięć o stojących za nim wartościach. Mamy nadzieję, że trwający rok stanie się czasem, w którym polska spółdzielczość umocni się i jeszcze silniej przyłoży się do tworzenia lepszego świata.