Porozumienie SGH i Krajowego Związku Banków Spółdzielczych
28 września 2023 roku odbyło się spotkanie między Szkołą Główną Handlową w Warszawie a Krajowym Związkiem Banków Spółdzielczych (KZBS), związane z porozumieniem o współpracy, które podpisano w sierpniu br.
Główne kierunki współdziałania obejmują: współpracę w zakresie realizacji celów związanych z edukacją ekonomiczną, przygotowaniem do życia w warunkach gospodarki rynkowej dzieci i młodzieży oraz krzewieniem wiedzy ekonomicznej wśród dorosłych Polaków. Współpraca rozpocznie się realizacją projektu pod nazwą „Pierwsza Liga Biznesu”.
Ideą „Pierwszej Ligi Biznesu” jest organizacja spotkań przedsiębiorców (prezesów, członków kadry zarządzającej i właścicieli firm), osób doświadczonych i początkujących z różnych branż. Celem spotkań, aranżowanych przez banki spółdzielcze w konkretnych regionach w całej Polsce, przy wsparciu KZBS i partnerów projektu, jest skupienie lokalnych przedsiębiorców wokół banków, umożliwienie im wymiany doświadczeń i wiedzy, wzmocnienie kompetencji oraz stworzenie przestrzeni do rozwoju.
Partnerami projektu, oprócz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, są: Fundacja Polska Bezgotówkowa i Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (Grupa BIK). W grupie banków spółdzielczych uczestniczących w projekcie jest 30 banków -ambasadorów „Pierwszej Ligi Biznesu”.
„Zależy nam na tym, aby przedsiębiorcy zaproszeni przez Banki Spółdzielcze do udziału w projekcie <> otrzymali wiedzę od najlepszych ekspertów w kraju. Udział SGH gwarantuje najwyższą jakość i aktualną wiedzę. Bardzo doceniamy fakt, że możemy współpracować z takim partnerem. Jednocześnie jesteśmy przekonani, że ten projekt przyniesie wiele korzyści wszystkim biorącym w nim udział interesariuszom” – mówi Krystyna Majerczyk-Żabówka, prezes Zarządu KZBS.
„Szkoła Główna Handlowa w Warszawie od lat stawia na praktyczny wymiar edukacji. Cieszymy się z projektu pilotażowego <>, do którego wniesiemy wkład ekspercki. Na grudzień bieżącego roku i marzec roku przyszłego zaplanowano dwa wykłady przygotowane przez pracowników SGH” – informuje rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH.
Jednym z tematów wykładów jest komunikacja ESG w biznesie.
„Raportowanie w zakresie zrównoważonego rozwoju to jedno z najważniejszych wyzwań stawianych obecnie przed biznesem. Nowe regulacje mają rozszerzyć obowiązki podmiotów, które już raportują, ale i nałożyć je na kolejne grupy przedsiębiorców. Raportowanie ESG to także wiele biznesowych korzyści. Inwestorzy i konsumenci bowiem coraz częściej opierają swoje decyzje na czynnikach pozafinansowych, w tym np. środowiskowych. Zyskują one na znaczeniu zarówno w społeczeństwie, jak i na rynku” – wskazuje rektor Wachowiak.
Spotkania „Pierwszej Ligi Biznesu” będą odbywały się raz w miesiącu; pierwsze z sześciu zaplanowano na 5 października. Projekt pilotażowy zakończy się w marcu 2024 r.
---
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie jest najstarszą uczelnią ekonomiczną w Polsce. Od 117 lat zajmuje się „kształtowaniem liderów przyszłości”, prowadząc kompleksowe badania w zakresie ekonomii, analizy danych i prawa gospodarczego. Przygotowuje także ekspertyzy dla firm, instytucji publicznych i jednostek samorządu terytorialnego. Uczelnia zajmuje wysokie miejsca w rankingach. W 2021 r. uzyskała prestiżową akredytację EQUIS, którą mogą się poszczycić 254 szkoły biznesowe na świecie i kilka w Polsce. Od 2017 r. SGH posiada też akredytację AMBA, a w 2022 r. przyznano jej certyfikację BSIS. Aktualnie SGH ubiega się o akredytację AACSB. Blisko współpracuje z biznesem.