KS NGR zatwierdził zaktualizowaną Mapę Drogową reformy wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID
W dniu 28 marca br. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych (KS NGR) zatwierdził zaktualizowaną Mapę Drogową procesu zastępowania wskaźników WIBOR i WIBID. Decyzja ta jest wynikiem zakończonego w grudniu 2024 roku przeglądu alternatywnych wskaźników typu Risk Free Rate (RFR) i wyboru propozycji indeksu POLSTR (Polish Short Term Rate) jako nowego wskaźnika referencyjnego.
Zaktualizowana Mapa Drogowa uwzględnia wymogi Rozporządzenia BMR i zakłada wdrożenie POLSTR jako docelowego wskaźnika do końca 2027 roku. W 2025 roku kluczowym etapem będzie rozpoczęcie publikacji POLSTR przez GPW Benchmark SA, co umożliwi jego praktyczne zastosowanie na rynku finansowym.
W kolejnych etapach przewidziano m.in. przygotowanie instytucji finansowych do zmian operacyjnych, prawnych i systemowych, rozwój rynku instrumentów opartych na POLSTR, a także intensyfikację działań edukacyjnych skierowanych do konsumentów i profesjonalnych uczestników rynku. Szczególnym impulsem dla rynku będzie planowana na grudzień 2025 roku emisja obligacji skarbowych opartych na POLSTR.
W 2026 roku zostanie wydane Rozporządzenie Ministra Finansów, w którym wskazany będzie zamiennik kluczowego wskaźnika referencyjnego WIBOR. Przepisy Rozporządzenia MF zdefiniują również spread korygujący oraz datę, od której zamiennik będzie stosowany. Rozporządzenie MF wejdzie w życie po upływie vacatio legis, który zapewni odpowiedni okres na dostosowanie się do treści regulacji. Przyjęty w Rozporządzeniu MF zamiennik będzie miał zastosowanie do umów i instrumentów finansowych, spełniających przesłanki wskazane w Rozporządzeniu BMR. W klauzulach odsetkowych takich umów i instrumentów finansowych stosowane będą zamiennik i spread korygujący wskazane w Rozporządzeniu MF.
…
Narodowa Grupa Robocza funkcjonuje od lipca 2022 roku. Jej celem jest zapewnienie wiarygodności, przejrzystości i rzetelności wyboru nowego wskaźnika referencyjnego, zgodnie z przepisami unijnymi (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011). Reforma wskaźników referencyjnych w Polsce ma zostać zakończona do końca 2027 roku.
W skład Grupy wchodzą przedstawiciele kluczowych instytucji krajowego rynku finansowego, w tym: Ministerstwa Finansów, Narodowego Banku Polskiego, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Polskiego Funduszu Rozwoju, Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz GPW Benchmark.
W pracach aktywnie uczestniczą także reprezentanci wiodących banków komercyjnych, banków zrzeszających banki spółdzielcze oraz Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, jak również przedstawiciele towarzystw funduszy inwestycyjnych, zakładów ubezpieczeń i organizacji branżowych zrzeszających podmioty rynku finansowego.
Więcej informacji:
https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/Wskazniki_referencyjne?articleId=93320&p_id=18