Krajowe Forum Edukacji Ekonomicznej
28 października br. odbyło się Krajowe Forum Edukacji Ekonomicznej - wydarzenie zorganizowane przez Senat RP, Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Komitet Organizacyjny Roku Edukacji Ekonomicznej. W wydarzeniu wzięła udział prof. Małgorzata Iwanicz-Drozdowska, prezes Zarządu Krajowego Związku Banków Spółdzielczych.
W panelu II pt. "Współpraca uczelni ekonomicznych i biznesu jako warunek pogłębiania wiedzy ekonomicznej społeczeństwa polskiego" głos zabrali:
- prof. Maria Mrówczyńska
wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego - prof. Piotr Wachowiak
rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, przewodniczący KRUE i KRUW - prof. Barbara Jankowska
rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu - prof. Henryk Skarżyński
dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, laureat Nagrody Gospodarczej SGH 2024 - prof. Małgorzata Iwanicz-Drozdowska
prezes Zarządu Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, SGH - dr Irena Eris
założycielka i współwłaścicielka firmy Dr Irena Eris S.A. - Beata Stelmach
- przewodnicząca Rady Nadzorczej Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych
Podczas panelu dyskutowano o kształceniu kompetencji ekonomicznych, a także o współpracy uczelni ekonomicznych i biznesu jako ważnych warunkach pogłębiania wiedzy ekonomicznej polskiego społeczeństwa. W ocenie uczestników panelu dużą wartość stanowi współpraca uczelni ekonomicznych i biznesu. By obie strony miały z tego korzyść, konieczne jest wzajemne zrozumienie i poszukiwanie projektów, które będą podnosić wiedzę ekonomiczną społeczeństwa. Jak zauważyła prof. Małgorzata Iwanicz-Drozdowska odnosząc się do współpracy biznesu i nauki: „W Polsce wciąż brakuje profesjonalistów, którzy wiedzą, jak komercjalizuje się wyniki badań naukowych. Dotyczy to zwłaszcza tych dziedzin nauki, gdzie prowadzi się badania eksperymentalne. Brakuje też wzajemnego zrozumienia się świata nauki i świata biznesu, które często opiera się na krzywdzących stereotypach. Jest jeszcze sporo pracy do wykonania, abyśmy siebie lepiej nawzajem rozumieli”.
Osobnym wątkiem poruszanym w dyskusji była edukacja ekonomiczna społeczeństwa. „Jako KZBS z wielkim zaangażowaniem włączyliśmy się w obchody Roku Edukacji Ekonomicznej 2024 realizując projekt pt. KZBS, czyli kształć się z bankiem spółdzielczym. Przygotowaliśmy zestaw materiałów edukacyjnych, które banki spółdzielcze wykorzystywały w swojej komunikacji kierowanej do klientów, członków i pracowników. Trafialiśmy do środowisk mniej zaznajomionych z ekonomią, co ma istotny wymiar społeczny. Osobny pakiet materiałów edukacyjnych skierowaliśmy do młodzieży – są to m.in. filmy edukacyjne i materiały w formie scenariuszy warsztatów, które zostały przygotowane we współpracy z ekspertami z trzech uczelni ekonomicznych. Stworzyliśmy więc narzędzia, aby pracować nad ponoszeniem wiedzy ekonomicznej dzieci i młodzieży. Sporym wyzwaniem wciąż jest edukacja ekonomiczna osób dorosłych, które są już poza strukturami formalnego kształcenia. Potrzeba edukacji ekonomicznej o wymiarze praktycznym i rozwiązań systemowych" - podkreśliła prezes zarządu KZBS.
Poniżej mogą Państwo obejrzeć wszystkie wystąpienia:
Poniżej mogą Państwo obejrzeć wszystkie wystąpienia: