Komisja Gospodarcza i Monetarna bez polskich przedstawicieli
Obie izby gospodarcze banków, tj. Krajowy Związek Banków Spółdzielczych i Związek Banków Polskich wyrażają zaniepokojenie brakiem polskich przedstawicieli w Komisji Gospodarczej i Monetarnej (ECON), tak ważnej dla sektora finansowego.
23 lipca 2024 roku odbędzie się ukonstytuowanie stałych komisji parlamentarnych oraz podkomisji, które powstały w wyniku powołania nowych członków spośród posłów Parlamentu Europejskiego
Jedną z najważniejszych komisji z punktu widzenia rynków finansowych Unii Europejskiej, a w szczególności sektora bankowego i usług finansowych, jest Komisja Gospodarcza i Monetarna (ECON). Znaczenie tej komisji wynika z powierzenia jej odpowiedzialności za legislację w obszarze usług finansowych, przepływu kapitału, płatności, podatków, konkurencji oraz nadzoru nad Europejskim Bankiem Centralnym. Udział w pracach komisji umożliwia bezpośredni i realny wpływ na proces prawotwórczy w zakresie regulacji nadzorczych i ostrożnościowych, które w formie dyrektyw i rozporządzeń stają się prawem unijnym.
Niestety, w składzie podstawowym Komisji, liczącym 60 stałych członków, nie znalazł się ani jeden polski eurodeputowany. Aktualne informacje wskazują, że jedyną reprezentację polskich interesów w tej komisji będą stanowiły trzy osoby pełniące funkcję tzw. zastępców, których pozycja nie jest porównywalna z członkami stałymi.
Tak skromna reprezentacja polskich interesów w Komisji mającej kluczowe znaczenie dla rynków finansowych może oznaczać, że specyficzne potrzeby polskiego sektora bankowego, w tym spółdzielczego, mogą nie zostać uwzględnione w tworzonych przepisach. Należy dodać, że takie kraje jak Niemcy, Francja, Włochy, Holandia czy Hiszpania będą miały od 6 do 11 reprezentantów, a nawet najmniejsze kraje, takie jak Cypr czy Węgry, będą miały po dwóch stałych członków.