EACB: Europejskie banki spółdzielcze w 2018 r. w liczbach
EACB opublikowało przygotowaną na jej zlecenie przez Uniwersytet w Tilburgu (Holandia) analizę sytuacji europejskich banków spółdzielczych w 2018 r. Publikacja zawiera przegląd najważniejszych wskaźników działalności 18 spółdzielczych grup bankowych (zrzeszonych w EACB) w 13 krajach europejskich. Ich wyniki są porównywane z wynikami całego sektora bankowego w tych samych krajach i pokazują, jak ważnymi instytucjami w nowoczesnym społeczeństwie są europejskie banki spółdzielcze. Wśród prezentowanych danych są także dane polskich grup zrzeszeniowych, a podmiotem kooperującym na tym polu z EACB jest KZBS.
Najważniejsze wnioski:
- W 2018 r. liczba członków spółdzielczych grup bankowych wzrosła aż o 3,3% do ok. 84 milionów. Stopa wzrostu przekroczyła średnioterminowe tempo wzrostu wynoszące ok. 2% rocznie. Wskaźnik liczby członków do populacji po raz pierwszy przekroczył 20. Oznacza to, że średnio jeden na pięciu mieszkańców w grupie tych trzynastu państw jest członkiem banku spółdzielczego. Wynik ten pokazuje, jak ważnymi instytucjami finansowymi dla współczesnych społeczeństw europejskich są banki spółdzielcze.
- Średni udział banków spółdzielczych w krajowym rynku usług bankowych wzrósł o ok. 0,5 p.p. i osiągnął najwyższy poziom w historii. To samo dotyczy poziomu wskaźnika Tier1 (15,9).
- Zwrot z kapitału własnego banków spółdzielczych ustabilizował się na poziomie 6,7% pomimo otoczenia wyjątkowo niskich stóp procentowych. Ponieważ banki spółdzielcze przede wszystkim koncentrują się na bankowości detalicznej, a tym samym są uzależnione od dochodów odsetkowych, całkiem sporym osiągnięciem jest fakt, że udało im się utrzymać średni ROE na tym poziomie.
- Ze względu na tylko niewielki spadek przychodów operacyjnych i niewielki wzrost kosztów operacyjnych, wskaźniki kosztów do dochodów banków spółdzielczych i wszystkich pozostałych banków wzrosły o 1,5 p.p.
- Podobnie jak w latach poprzednich, banki spółdzielcze udzielały więcej nowych kredytów, odnotowały wyższy wzrost depozytów, a jednocześnie w mniejszym stopniu niż banki komercyjne redukowały sieć oddziałów oraz zatrudnienie.
- Banki spółdzielcze powiększyły zasobność portfela kredytowego o 4,7%, co stanowi najwyższy wzrost od 2011 r.
Opracowanie w języku angielskim dostępne jest na stronie internetowej EACB.
Rozszerzona wersja opracowania w języku polskim, uwzględniająca kontekt porównawczy polskich banków spółdzielczych w 2018 roku, dostępna jest do pobrania poniżej: