Dbamy o stałą obecność narracji spółdzielczej w kręgach ustawodawczych
"Koniec roku to oczywisty czas podsumowań. Dla całego sektora bankowości spółdzielczej, ale i dla KZBS, ostatnie lata to czas bardzo pracowity ze względu na ogromną, ciągle przyśpieszającą, dynamikę zmian oraz szereg nowych wyzwań. Rok 2023 to sukcesy sektora banków spółdzielczych zarówno na polu działań lokalnych, jak i tych o charakterze społecznym. Banki spółdzielcze osiągnęły bardzo dobre wyniki finansowe, podjęły wiele nowych inicjatyw oraz wdrożyły kolejne rozwiązania technologiczne." - mówi Krystyna Majerczyk-Żabówka, Prezes Zarządu KZBS w wypowiedzi dla portalu bs.net.pl
Krajowy Związek Banków Spółdzielczych w upływającym roku aktywnie wspierał swoich Członków oraz cały sektor banków spółdzielczych, koncentrując swoją aktywność w czterech obszarach, które obejmują: legislację, edukację, wizerunek i członkostwo.
Legislacja
W 2023 r. KZBS podejmował liczne aktywności na gruncie krajowych i europejskich procesów legislacyjnych, których celem było dążenie do zoptymalizowanego otoczenia prawno-regulacyjnego, uwzględniającego specyfikę funkcjonowania sektora bankowości spółdzielczej. Prowadził stały dialog z nadzorcą, regulatorem oraz instytucjami administracji centralnej, agendami rządowymi, a w ramach członkostwa w Europejskim Stowarzyszeniu Banków Spółdzielczych (EACB), wspólnie z przedstawicielami Zrzeszeń i Spółdzielczych Systemów Ochrony, uczestniczył w wielu przedsięwzięciach lobbingowych oraz pracach zespołów roboczych i eksperckich.
Działania podejmowane przez KZBS na gruncie krajowym dotyczyły m.in. przypominania decydentom o konieczności uwzględniania specyfiki sektora bankowości spółdzielczej poprzez stosowanie zasady proporcjonalności w ustawodawstwie bankowym; przeciwdziałania niepokojącym praktykom w zakresie nieuzasadnionego zwiększania obciążeń finansowych banków, w tym banków spółdzielczych; w szczególności niepokojącym był projekt wprowadzenia tzw. wakacji kredytowych dla rolników oraz zapowiedź przedłużenia na kolejny rok wakacji kredytowych dla kredytów mieszkaniowych; konieczności wprowadzenia na poziomie ustawowym rozwiązań pozwalających na budowanie zachęt skutkujących wzrostem zainteresowania członkostwem w bankach spółdzielczych; kwestii podatkowych; sygnalizowania zagrożeń związanych z pojawiającymi się pozwami klientów podważającymi w umowach kredytowych (w PLN) wskaźnik WIBOR; konsekwencji uznania rolników-przedsiębiorców za konsumentów , a także potrzeby zmiany rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zasad tworzenia rezerw na ryzyko związane z działalnością banków i dopasowania rozwiązań do współczesnych realiów.
Efektem podejmowanych działań jest stała obecność narracji spółdzielczej w kręgach ustawodawczych, regulacyjnych i administracji centralnej. W wielu przypadkach interwencje skutkowały pożądanymi zmianami przepisów lub podejścia organów administracji w procesie tworzenia rozwiązań prawnych.
Grupy robocze i eksperckie
Wiele inicjatyw, w których biorą udział przedstawiciele KZBS, jest realizowanych w formule prac zespołów roboczych i eksperckich. W roku 2023 najważniejsze z nich obejmowały: reformę wskaźników referencyjnych (przedstawiciel KZBS jest członkiem zespołu roboczego w ramach Narodowej Grupy Roboczej), wprowadzenie dla bankowych portfeli kredytów mieszkaniowych nowego wymogu nadzorczego – Wskaźnika Finansowania Długoterminowego (WFD) - (przedstawiciel KZBS koordynował prace Grupy Roboczej w zakresie oszacowania wpływu WFD na banki spółdzielcze i analizy możliwości spełnienia przez nie wymogu), konieczność i zakres modyfikacji sprawozdawczości pozyskiwanej od banków przez BFG na podstawie art. 330 Ustawy o BFG, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji.
Ponadto, w 2023 r. KZBS przewodniczył posiedzeniom Rady Konsultacyjnej Sektora Bankowości Spółdzielczej, podejmując podczas spotkań najważniejsze dla sektora bieżące kwestie.
Współpraca zagraniczna
W zakresie współpracy zagranicznej w 2023 r. KZBS rozwijał aktywność w ramach EACB. Prace poszczególnych Grup roboczych, w które zaangażowany był Związek (we współpracy z Bankami zrzeszającymi i IPS), koncentrowały się m.in. na zmianie do art. 429a CRR w zakresie wskaźnika dźwigni, pakiecie zarządzania kryzysowego (CMDI), implikacjach regulacji pakietu CRR/CRD, wymogu MREL, wspólnej deklaracji w sprawie zachowania pozycji regulacyjnej systemów IPS (jej sygnatariuszami było 8 systemów IPS, w tym systemy ochrony instytucjonalnej BPS i SGB).
Działalność edukacyjna
Aktywność KZBS na rzecz całego środowiska banków spółdzielczych to -co oczywiste - nie tylko działania legislacyjne. W ramach działalności edukacyjno-szkoleniowej w 2023 r., Związek organizował szkolenia otwarte, przede wszystkim w formule zdalnej, których tematyka odpowiadała bieżącym potrzebom sektora. Organizowane przez KZBS projekty edukacyjne, choć skierowane do całego środowiska bankowości spółdzielczej, dawały preferencje Członkom Związku. Niektóre wydarzenia były organizowane we współpracy z Partnerami-Członkami KZBS (BIK, Generali, KIR).
W ramach działalności edukacyjnej, jak co roku, KZBS inicjował i moderował dyskusje na tematy ważne dla sektora bankowości spółdzielczej. Podczas kampanii edukacyjno-informacyjnej „Czerwiec z Bankiem Spółdzielczym” podjęliśmy temat młodych w spółdzielczości, a refleksje i wnioski wyartykułowane podczas dwóch czerwcowych konferencji poprzedzone były badaniem ankietowym przeprowadzonym wśród banków spółdzielczych. Poruszony temat okazał się nośny i ważny – dyskusja podjęta podczas konferencji trwa nadal na łamach „Głosu Banków Spółdzielczych”. W ramach kontynuacji czerwcowej kampanii zorganizowaliśmy cykl webinarów z zakresu komunikacji, budowania relacji z młodym pokoleniem i ESG. Udział w tych wydarzeniach był bezpłatny dla przedstawicieli banków – Członków KZBS.
W listopadzie podjęliśmy kolejny, ważny dla naszego sektora temat renesansu spółdzielczości (konferencja pod patronatem NBP), zapraszając do dyskusji przedstawicieli nowych podmiotów spółdzielczych (PLZ, CoopTech Hub). Konferencja poświęcona była tożsamości spółdzielczej, potrzebie odświeżenia wizerunku banku spółdzielczego, umacniania marki „bank spółdzielczy”, jej rozpoznawalności, a także podkreślenie korzyści płynących z modelu spółdzielczego i jego wartości. Zmiany generacyjne i podejście generacji Z do współdziałania stwarzają idealne podstawy do tego, aby dążyć do wzmocnienia spółdzielczości w Polsce.
Dzięki uprzejmości Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego odbyły się dwa webinaria z zakresu Rekomendacji J (organizowane wspólnie z ZBP i AMRON) oraz wymagań wynikających z Rozporządzenia DORA (wspólnie z PwC), adresowane do menadżerów i kadry zarządzającej w bankach spółdzielczych, bankach zrzeszających oraz Systemach Ochrony Instytucjonalnej.
Co więcej, w 2023 r. Związek był realizatorem i koordynatorem innych ważnych inicjatyw edukacyjnych, m.in. „Ferie z ekonomią” (współpraca z Fundacją Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej), „Październik miesiącem cyberbezpieczeństwa” (współpraca z NASK), „Bezpiecznie – Zdrowo – Bezgotówkowo” (współpraca z ZUS).
Wizerunek
Wiele podejmowanych przez KZBS działań ma na celu budowanie pozytywnego wizerunku i promocji sektora bankowości spółdzielczej, a także wzrost zaufania do banków spółdzielczych oraz umacnianie ich relacji z klientami i członkami. Aby utrwalać i rozszerzać relacje banków spółdzielczych z przedsiębiorcami, KZBS wraz z Partnerami rozpoczął skierowany do przedsiębiorców projekt pilotażowy dla banków członkowskich. W projekcie bierze udział ponad 40 banków – ambasadorów projektu. To pierwsze tego typu, ogólnopolskie przedsięwzięcie, które łączy Banki Spółdzielcze ze środowiskiem biznesowym. Zorganizowane w ramach „Pierwszej Ligi Biznesu” dedykowane przedsiębiorcom spotkania odbywają się stacjonarnie w miejscach wybranych przez Banki Spółdzielcze. Podczas spotkań transmitowane są wystąpienia uczestniczących w projekcie ekspertów.
To przeglądowe podsumowanie ostatnich kilkunastu miesięcy to tylko wybrane, najważniejsze obszary aktywności KZBS. Jesteśmy z Państwem i dla Państwa, otwarci na inspiracje, sugestie i wskazówki. Nieustająco zachęcamy też banki spółdzielcze, które nie są członkami KZBS, do przystąpienia do Związku. Dzięki temu głos branżowej izby gospodarczej banków spółdzielczych może być jeszcze lepiej słyszalny, a formułowane przez nią postulaty w jeszcze większym niż dotychczas stopniu uwzględniane w tworzonych regulacjach.
Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim Państwu, aby świąteczny czas przepełniony był radością, wewnętrznym światłem, ciepłem i rodzinną atmosferą oraz przyniósł chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków. Niech nadchodzący Nowy Rok płynie Państwu w zdrowiu, z energią do realizacji planów biznesowych i pomyślnością w życiu osobistym!