Centrum Historii Polskiej Bankowości Spółdzielczej
ZAPRASZAMY NA WIRTUALNY SPACER PO HISTORII
POLSKICH BANKÓW SPÓŁDZIELCZYCH!
– ekspozycji jedynej w swoim rodzaju
Wirtualny spacer w wyjątkowy sposób prezentuje historię bankowości spółdzielczej, wykorzystując znane i nieznane jej fakty, gromadząc unikatowe materiały i udostępniając je w sferycznej formie panoramy 360 stopni.
Podczas wirtualnego spaceru poznajemy opowieść o wyzwaniach, burzliwych chwilach, wielkich przeobrażeniach i innowacjach, które towarzyszyły rozwojowi banków spółdzielczych w Polsce.
To odbiorca decyduje, czy chce zapoznać się z trudnymi początkami w realiach XIX wieku, z bankowością w czasie zaborów, w niespokojnych latach II Rzeczpospolitej czy pełnym politycznych zakrętów PRL.
Może w jednej chwili sięgnąć do współczesnych dokonań bankowości spółdzielczej, a w następnej obejrzeć historyczne świadectwa i artefakty z odległej przeszłości. Może wybrać głos lektora lub lektorki, pójść w lewo lub w prawo, zjechać na osi czasu o pół wieku, wiek lub dekadę – szukając najlepszego kąta widzenia całej ekspozycji lub jej subtelnych detali. Usłyszy, jak kluczową rolę odgrywały banki spółdzielcze w rozwoju lokalnych społeczności, jak podejmowały historyczne wyzwania i jak dziś, w erze cyfrowej, pielęgnują swoje wartości, będąc blisko ludzi i ich potrzeb.
To spacer fascynujący i pouczający zarazem, dla młodych i dla dojrzałych, wszystkich zainteresowanych nie tylko historią bankowości spółdzielczej, ale również historią Polski, z którą bankowość spółdzielcza jest nierozerwalnie związana. Spacer, który nie męczy, lecz dostarcza źródłowej wiedzy. 160 lat historii banków spółdzielczych w Polsce pod jednym linkiem! Wiele ciekawych dokumentów i wspomnień, podanych w ultranowoczesnej formie.
CENTRUM HISTORII POLSKIEJ BANKOWOŚCI SPÓŁDZIELCZEJ MOŻNA ZWIEDZAĆ RÓWNIEŻ OSOBIŚCIE
– CENTRUM HISTORII ZNAJDUJE SIĘ W SIEDZIBIE BANKU BPS
– WIĘCEJ INFORMACJI PONIŻEJ
Od maja 2019 r. w Centrali Banku BPS, przy ulicy Grzybowskiej 81 w Warszawie, wszyscy zainteresowani historią sektora mogą zapoznać się z bogatymi zbiorami, stanowiącymi świadectwo historii polskiej bankowości spółdzielczej. Prace nad zorganizowaniem Centrum Historii Polskiej Bankowości Spółdzielczej przeprowadzono w ramach porozumienia, które w lipcu 2018 r. roku zostało zawarte pomiędzy Bankiem BPS, SGB-Bankiem oraz KZBS.
W dniu 30 maja 2019 r. odbyła się uroczystość otwarcia Centrum Historii Polskiej Bankowości Spółdzielczej (CHPBS). W mowach wygłoszonych podczas inauguracji działalności CHPBS podkreślano, iż fakt, że historia bankowości spółdzielczej w Polsce, a wcześniej na ziemiach polskich, trwa już od ponad 150 lat, świadczy o wyjątkowym kapitale zaufania, jakim cieszą się banki spółdzielcze. Wynika to przede wszystkim z ich zaangażowanego wspierania społeczności lokalnych oraz tego, że banki te wyrastają z solidnego fundamentu wartości spółdzielczych, które są kultywowane od wielu generacji. Wartość inicjatywy – powołania do życia CHPBS – to także przesłanie dla przyszłych pokoleń. Twórcy ekspozycji uwypuklili, jak wielkie znaczenie ma to, aby pozostawać wiernym fundamentalnym wartościom solidaryzmu i współpracy, wpisanym w misję banków spółdzielczych, jak bardzo wartości spółdzielcze pozostają istotnym budulcem przyszłości. Dlatego tak ważne jest, aby Centrum mogło służyć przede wszystkim młodym spółdzielcom - sprzyja temu nowoczesna i interaktywna forma przekazu, wykorzystująca głównie medium obrazowe. W wypowiedziach podkreślano zgodną współpracę wszystkich trzech zaangażowanych w projekt instytucji. Jej symbolicznym przypieczętowaniem było przekazanie do archiwum CHPBS przez Prezes Zarządu KZBS z jej prywatnych zbiorów srebrnej pieczęci, wybitej z okazji 135-lecia istnienia polskich banków spółdzielczych.
Prezentowana w ramach Centrum wystawa ma charakter stałej ekspozycji. Wystawiane zbiory pochodzą z gromadzonych od kilkudziesięciu lat zasobów Ogólnopolskiej Izby Pamięci Spółdzielczości Bankowej im. Edwarda Kańskiego. Przez lata materiały znajdowały się w Centralnym Ośrodku Doskonalenia Kadr Banku BGŻ w Lesznie k. Błonia. Archiwalia te zostały przekazane przez Bank Gospodarki Żywnościowej do dyspozycji Zrzeszenia BPS, Zrzeszenia SGB oraz Krajowego Związku Banków Spółdzielczych. Na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Bankiem BPS, SGB-Bankiem oraz KZBS została powołana nowa Rada Programowa Izby.
Podczas pierwszego posiedzenia, które odbyło się 5 października 2018 r., Rada przyjęła nową nazwę dla Izby Pamięci - Centrum Historii Polskiej Bankowości Spółdzielczej.
W skład Rady Programowej Centrum Historii Polskiej Bankowości Spółdzielczej wchodzą:
- Artur Adamczyk, Prezes Zarządu Banku BPS S.A., Przewodniczący Rady
- Mirosław Skiba, Prezes Zarządu SGB-Banku S.A., Wiceprzewodniczący Rady
- Jolanta Rożek, Zastępca Prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Piasecznie
- Jan Grzesiek, Wiceprezes Zarządu KZBS, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Jarocinie
- Roman Szewczyk, rzecznik prasowy SGB-Banku SA
- Agnieszka Chrobot, Kierownik Działu Komunikacji Banku BPS S.A.
- Grzegorz Parol, Dyrektor Biura Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, Sekretarz Rady
Centrum Historii Polskiej Bankowości Spółdzielczej gromadzi unikatowe materiały obrazujące ponad 150-letnią historię tego sektora bankowego. Formuła nowoczesnej wystawy sprzyja zachowaniu dorobku bankowości spółdzielczej, spełnia ważne funkcje edukacyjne i dowodzi jednocześnie ciągłości ruchu spółdzielczego oraz trwałości zasad, na których został on zbudowany. Te wartości – a wśród nich między innymi wspólnota, wzajemna pomoc, społeczna solidarność i odpowiedzialność – mają istotne znaczenie nie tylko w samej spółdzielczości, lecz także w szerszym, obywatelskim wymiarze.
Centrum Historii Polskiej Bankowości Spółdzielczej pokazuje najważniejszych twórców i pomysłodawców bankowości spółdzielczej oraz przedstawia wpływ ich decyzji i projektów na życie państwa. Dzięki temu zwiedzający mogą lepiej poznać przeszłość polskich Banków Spółdzielczych oraz – co nie mniej ważne – docenić współczesne znaczenie działań sektora spółdzielczego na rynku usług i produktów finansowych.
Twórcy wystawy prezentują między innymi statystyki i dane ilustrujące wpływ banków spółdzielczych na polską gospodarkę. Można zobaczyć, jak wzrastała liczba spółdzielców, liczba banków, a także – jak rozwijał się system prawny zabezpieczający działanie instytucji spółdzielczych. Na gości czekają też artykuły o ważnych wydarzeniach w polskiej bankowości spółdzielczej z bogatą historią Rzeczpospolitej w tle.
Wystawa obrazuje zarówno społeczne, jak i polityczne znaczenie bankowości spółdzielczej – ważnym elementem jest tu prezentacja ścisłych związków między rozwojem spółdzielczości a wzrostem świadomości narodowej i dążeń niepodległościowych Polaków. Podkreślono też znaczenie bankowości spółdzielczej w okresie istnienia niepodległego państwa polskiego.
Twórcy wystawy udostępniają zwiedzającym bogaty zbiór dokumentów i artefaktów. Są wśród nich fotografie, grafiki, rachunki bankowe, artykuły prasowe, materiały radiowe i filmowe, plakaty oraz materiały reklamowe. Wszystkie wyróżniają się jakością i autentycznością.
Wystawę można obejrzeć w Banku Polskiej Spółdzielczości, w jego głównej siedzibie, po wcześniejszym umówieniu się.
Centrum Historii Polskiej Bankowości Spółdzielczej
ul. Grzybowska 81, 00-844 Warszawa
e-mail: centrumhistorii@bankbps.pl