Bank BPS w obchodach 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Warszawska centrala Banku BPS znajduje się tuż przy Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym roku, 1 sierpnia, bank włączył się w uroczystości i uczcił walczących o wolność Warszawy. Pomieszczenia banku zostały udostępnione artystom i ekipie przygotowującej wyjątkowy spektakl w ramach obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Nowatorska opera „D’ARC” – największa produkcja teatralna w całej historii Muzeum Powstania Warszawskiego – rozgrywa się w kilku miejscach: w samym muzeum, w Parku Wolności, a także w kamienicy nieopodal. Widzowie, zaopatrzeni w słuchawki, podążają za aktorami, chórem i muzykami, niekiedy mogą podejść bardzo blisko nich. W dwóch pokojach na piętrze centrali Banku BPS rozgrywają się sceny z udziałem Agnieszki Grochowskiej, która w paryskiej ciemni fotograficznej wywołuje zdjęcia z Powstania Warszawskiego. Znalazła je w pudełku, które zostawiła dla niej babcia, warszawska wiolonczelistka i cywilna uczestniczka wydarzeń z 1944 roku. Widzowie oglądają scenę w ciemni z oddali, siedząc na placu w Muzeum Powstania Warszawskiego.
- Jesteśmy dumni, że mogliśmy wesprzeć Muzeum Powstania Warszawskiego i włączyć się w spektakl „D’ARC”. To nie tylko przedsięwzięcie kulturalne, ale też źródło emocji patriotycznych. Staliśmy się częścią niezwykłej historii powstańczej, tak jak na co dzień czujemy się częścią Warszawy. Przygotowania do premiery trwały kilka miesięcy, brało w nich udział ponad 100 osób. W naszym budynku działali technicy, a my zza kulis mieliśmy możliwość przekonać się, jak wiele pracy wymaga oświetlenie i nagłośnienie fragmentu opery, który przenosił widzów do Paryża – podsumowuje Agnieszka Chrobot z Zespołu Komunikacji Banku BPS.
Zdjęcia z premiery oddają klimat wieczoru i pokazują, jak warszawskie centrala Banku BPS stała się sceną wyjątkowej opery.