Stanowisko KZBS ws. projektu Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2021 r.

W dniu 13 listopada br. KZBS skierował do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismo w sprawie tytułowego rozporządzenia, w którym podkreślił, że nie zgłasza uwag odnośnie zaproponowanej wysokości dopłat do składek ubezpieczenia określonych w ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich na maksymalnym poziomie (tj. w wysokości 65 procent składki).

Jednocześnie KZBS wskazał, iż niepokój budzi widoczna na przestrzeni ostatnich kilku lat tendencja zmniejszania środków w budżecie przeznaczanych na dopłaty do przedmiotowych składek, uniemożliwiająca skorzystanie z przedmiotowego rozwiązania wszystkim zainteresowanym producentom rolnym. Z tego względu KZBS zwrócił uwagę na potrzebę zwiększenia w ustawie budżetowej  limitu dopłat na 2021 r., co najmniej do poziomu zapewniającego dostępność ubezpieczeń z dopłatą dla wszystkich zainteresowanych producentów rolnych.

Pełna treść pisma dostępna jest w Strefie "Dla członków".

Udostępnij artykuł:
« powrót