55. Walne Zgromadzenie Generalne EACB w Birmingham
9 maja 2025 roku w Birmingham odbyło się 55. Walne Zgromadzenie Generalnego Europejskiego Stowarzyszenia Banków Spółdzielczych (EACB). Wydarzenie zostało zorganizowane na zaproszenie brytyjskiego Building Societies Association (BSA) i stanowiło kulminację obchodów 250-lecia powstania pierwszego udokumentowanego towarzystwa budowlanego oraz Międzynarodowego Roku Spółdzielczości ONZ.
Walne Zgromadzenie EACB w Birmingham zorganizowano w bezpośrednim następstwie dorocznej konferencji Building Societies Association (BSA), która odbyła się w dniach 7–8 maja. Wydarzenie miało szczególny charakter – połączono je z obchodami 250. rocznicy powstania pierwszego towarzystwa budowlanego w Birmingham, co czyniło je symbolicznym miejscem dla spółdzielczości budowlanej.
Integralną częścią konferencji BSA było również drugie Globalne Forum Banków Spółdzielczych, którego organizatorem – po raz kolejny – było Europejskie Stowarzyszenie Banków Spółdzielczych (EACB). Wszystkie wydarzenia wpisywały się w ramy Międzynarodowego Roku Spółdzielczości ONZ, co stanowiło wyjątkową okazję do podkreślenia znaczenia i dorobku sektora spółdzielczego – zarówno w wymiarze lokalnym, brytyjskim, europejskim, jak i globalnym.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele sektora banków spółdzielczych z całego świata – m.in. z Kanady, Japonii, Australii, Korei Południowej i Brazylii – prezentując różnorodne doświadczenia, ale także wspólne wartości i cele. Uczestnicy i główni mówcy reprezentowali wszystkie kontynenty, różne konteksty historyczne i współczesne, a jednocześnie dawali wyraz wspólnym wartościom, celom i obawom. Atmosfera wydarzenia przesycona była spółdzielczą pasją i energią do podejmowania wyzwań.
Podczas 55. Walnego Zgromadzenia Generalnego EACB, które odbyło się 9 maja, omówiono kluczowe kwestie organizacyjne i strategiczne. W porządku obrad znalazły się m.in.:
- prezentacja celów EACB na rok 2025,
- przyjęcie nowego członka stowarzyszonego – Sicredi Brasil,
- decyzja o przystąpieniu EACB do organizacji Social Economy Europe – kluczowego partnera instytucji unijnych w zakresie gospodarki społecznej (inicjatywa wspierana przez Federcasse).
Ponadto, zgromadzenie przyjęło sprawozdania z audytu wewnętrznego oraz finansowego za rok 2024, jak również projekt budżetu na rok 2025. Szczególną uwagę poświęcono strategii EACB na lata 2025–2030, w tym inicjatywom takim jak: Less is More, Omnibus, oraz FIDA/RIS.
Spotkanie wzbogaciły wystąpienia zaproszonych gości – m.in. Julie-Ann Haines, nowej przewodniczącej BSA i CEO Principality Building Society, oraz Charlotte Gerken, dyrektor wykonawczej Banku Anglii i Urzędu Regulacji Ostrożnościowej (PRA).
Warto dodać, że Globalne Forum Banków Spółdzielczych EACB jest stosunkowo nową inicjatywą naszego Stowarzyszenia, której aspiracie wynikają z autentycznie światowego obecnie charakteru i znaczenia tej organizacji. Udział w charakterze członków, czołowych formacji banków spółdzielczych także z Kanady, Japonii, Australii, Korei Płd, a obecnie i Brazylii w pełni je uzasadnia. Obecne daleko posunięta globalna harmonizacja niemal wszystkich regulacji ostrożnościowych (CRD/CRR/Basel) koordynowanych na poziomie tzw. global standard setters (EU/G20/BCBS) wymaga także odpowiednio szerokich możliwości bezpośredniej wymiany i koordynacji ze strony światowego sektora bankowości spółdzielczej. Forum jest wyrazem takiego właśnie podejścia ze strony EACB.