37. posiedzenie Komitetu Wykonawczego EACB
W dniach 13-14 czerwca br. w Berlinie odbyło się posiedzenie Komitetu Wykonawczego EACB, w którym uczestniczyli przedstawiciele większości zrzeszonych federacji banków spółdzielczych, w tym reprezentant KZBS. Obrady Komitetu koncentrowały się wokół głównych obszarów aktywności Sekretariatu, a w szczególności nowego składu Parlamentu Europejskiego w kontekście problemów banków spółdzielczych oraz na zagadnieniach takich jak europejski system płatności natychmiastowych oraz inicjatywy UE na rzecz zrównoważonego finansowania i planu zrównoważenia sektora finansowego UE.
- Wdrożenie pakietu Basel IV
Podczas posiedzenia dokonano przeglądu prac nad przygotowaniem wdrożenia pakietu Basel IV w UE (CRDV/CRRII), w tym dokumentu EACB odnoszącego się do tej kwestii (Manifest, MEP kit) zawierających zestaw priorytetów środowiska EACB związanych z tym procesem.
- Plan działania EACB na rzecz zrównoważonego finansowania
Dokonano przeglądu planu działań na rzecz zrównoważonego finansowania – niektóre z nich znajdują się na etapie finalizacji, natomiast inne są wciąż w trakcie prac. Wspomniano w szczególności o działaniach, które są kluczowymi problemami dla członków EACB: tj. m.in. kwestie taksonomii, standardów emisji green bonds (EU Green Bond Standard), trwałości doradztwa inwestycyjnego, zrównoważonego rozwoju w zakresie obowiązków inwestorów, trwałości wymogów ostrożnościowych, raportowania korporacyjnego w tym banków, dotyczącego zrównoważonego rozwoju, zrównoważonego zarządzania.
W tym przedmiocie omówione zostały również założenia programowe prezydencji Finlandii w UE – jednym z priorytetów tej prezydencji jest zrównoważony rozwój. W jej ramach planowane są prace przygotowujące rozporządzenie w sprawie taksonomii w ścisłym powiązanie z realną gospodarką; ma zostać stworzony prosty i otwarty system klasyfikacji. Celem jest także uwzględnianie różnych aspektów ekologicznej działalności – nie tylko skupienie się na „najbardziej ekologicznych działaniach”, ale przede wszystkim na „różnych odcieniach zieleni” (różne modele ekologiczne, dostosowane do lokalnych potrzeb).
Podsumowano także zorganizowany w maju br. roku warsztat EACB (http://www.eacb.coop/en/others/events/eacb-workshop-on-sustainable-finance.html) na temat „zielonych finansów”, o którym komunikowaliśmy w mediach KZBS. Zmiana klimatu i green finance są istotnym priorytetem dla społeczeństwa. Banki spółdzielcze, jako instytucje zakorzenione lokalnie i regionalnie, z silną bazą członków, powinny dołożyć wszelkich starań, aby pomóc swoim klientom w przeorientowaniu działalności na taką, która jest zgodna ze zrównoważoną gospodarką. Mogą one stać się instytucjami napędzającymi te proekologiczne zmiany, obniżające ryzyko – i jest to szansa, którą warto wykorzystać.
- Plany EACB w związku z wyborami do KE
W kwietniu br. EACB opublikowano i rozesłano „Co-operative Banks' Manifesto Policy priorities for 2019 European Parliament elections and the new European Commission”. Celem tego dokumentu było wyrażenie oczekiwań banków spółdzielczych wobec nowych strategii politycznych UE pod rządami nowego składu Parlamentu. W kolejnym etapie prac, tj. przełom września i października, EACB będzie kierować uwagi i sugestie do posłów PE oraz umówi z nimi indywidualne spotkania. W tym celu, na podstawie informacji zawartych w sprawozdaniu rocznym EACB 2018, w Manifeście EACB oraz konsultacji z grupami roboczymi, powstało dedykowane opracowanie pt. Kluczowe priorytety EACB w kontekście nowego Parlamentu Europejskiego i KE. W drugiej połowie roku planowane są też spotkania z Komisją Gospodarczą i Monetarną (ECON).
- Strategia EACB dotycząca przyszłości płatności w bankach spółdzielczych
Przedstawiono sprawozdanie z postępu prac grupy roboczej na temat „otwartej bankowości” (wykraczającej poza PSD2), utworzonej na początku 2019 r. przez Radę ds. Płatności Detalicznych Euro. Poinformowano o najważniejszych pracach, które zostały wykonane przez grupę roboczą w ostatnim półroczu, do momentu, gdy przedstawiciele środowiska podmiotów zaliczanych do Third Party Provider (TPP) na gruncie PSD2 sprzeciwili się rozwiązaniom proponowanym przez sektor bankowy. Zabiegają oni o szeroką interpretację PSD2, wywierając presję na banki, aby dostarczały informacje i usługi za darmo. EACB przygotowuje position paper w tej sprawie, uwzględniający interesy sektora małych banków. Opracowanie zostanie skierowane do władz EBA i EBC.
Podczas posiedzenia Komitetu Wykonawczego EACB miało miejsce spotkanie z Sabine Leuautenschläger, która – jako członek zarządu – odpowiada w Europejskim Banku Centralnym za płatności. W swoim wystąpieniu zachęcała cały sektor spółdzielczy, niezależnie od przynależności do strefy euro w UE, do przechodzenia na system płatności natychmiastowych.